مجازی سازی در خدمات کامپیوتر

مجازی سازی در خدمات کامپیوتر :

امروزه مجازی سازی کامپیوتر ها و بخصوص سرور های یک مجموعه به بخشی مفید و فراگیر در خدمات کامپیوتر تبدیل شده که باعث صرفه جویی چشم گیر در هزینه و همینطور فضای داخل ساختمان گردیده است.
از علل محبوبیت این کار در خدمات کامپیوتر ، استفاده حداکثری از منابع یک سرور و مدیریت راحت سرورهای مجازی است.

بطور کلی مزایای این روش شامل موارد زیر است :

  1. کاهش هزینه خرید تجهیزات سخت‌افزاری زیاد
  2. کاهش هزینه‌های جاری نظیر برق، نگهداری، تعمیرات
  3. کاهش گرمای تولیدی توسط دستگاه‌ها
  4. عدم نیاز به فضای زیاد به نسبت حالت سنتی
  5. جابجایی راحت
  6. پشتیبان‌گیری راحت از اطلاعات
  7. عدم نیاز به صرف زمان برای خرید سرور جدید و تسریع امور

برای تشریح مجازی سازی به زبان ساده یک دستگاه کامپیوتر را فرض کنید که بر روی آن بجای یک سیستم عامل، پنج سیستم عامل نصب شده و این پنج سیستم عامل میتوانند بصورت همزمان اجرا شده و به فعالیت معمول یک سیستم عامل بپردازند. بدیهی است که شما برای داشتن پنج کامپیوتر با ویندوزهای مختلف دیگر نیازی به خرید پنج دستگاه کامپیوتر مجزا نخواهید داشت و این یعنی صرفه جویی چشم گیر در هزینه های سخت افزار.

در حال حاضر فراگیر ترین نوع مجازی سازی برای سرورها انجام می شود. در این روش یک دستگاه سرور قدرتمند تهیه شده و بروی آن چندین سرور مجزا ساخته میشود که هر کدام سرویسی متفاوت را برای شبکه محیا میکنند، درست مانند سرورهای فیزیکی مجزا از هم که در روش سنتی استفاده دارد.

در روشی دیگر کامپیوترهای کارمندان به شکل مجازی ساخته شده و بر روی یک سرور مجازی قرار میگیرند. در این حالت کامپیوتر های بسیار ارزانی که به Thin Client معروف هستند در اختیار کارمندان قرار میگیرند تا از طریق آن بتوانند به محیط کامپیوتر مجازی خود متصل شده و به فعالیت های روزانه خود بپردازند.

در این حالت همه کامپیوتر های یک شرکت در یک محیط یکسان و امن نگهداری میشوند و با اضافه شدن یک کارمند جدید میتوان در کمتر از 5 دقیقه یک کامپبوتر جدید ساخت و در اختیار ایشان قرار داد.

گروه بیت سیس با تجربه بالا در زمینه خدمات کامپیوتر و تبدیل سرورهای فیزیکی شرکت ها به سرورهای مجازی گامی موثر برای پیشرفت این تکنولوژی و استفاده بیش از پیش آن در کسب و کارهای ایرانی میباشد.

نویسنده : علیرضا پوررنجبر